Ile razy się z nim spotkałeś(aś)?
Jak często dawał Ci się we znaki?
Kiedy ostatnio miałeś(aś) z nim do czynienia?
Wyłazi przy każdej próbie zmiany. Czyha na Ciebie nawet przy tej najlepszej, gdzie nie ma żadnych kruczków. Wyziera z najmniej spodziewanych miejsc. Wystaje zza pięknych słów deklaracji wsparcia. Będzie dybał na Ciebie przy okazji pozorowanych działań. Był. Jest. I będzie.
Opór.
Spędza sen z powiek każdego menedżera. Nie daje spać każdemu liderowi zmiany. To naturalna reakcja każdego człowieka na coś nowego, nieznanego. Lęk. Strach. Obawy. Ale nie tylko. Może przybierać różne formy i kolory. Może się przejawiać w różnych zachowaniach, podobnie jak u zwierząt w zoo.
Idąc tym tropem Debbie McCarthy (Vice President of Advisory Services) oraz Georgia Coran (Principal Change Advisor) z Prosci, przygotowały typologię 8 najczęściej spotykanych zachowań oporowych. Jeden chowa głowę w piasek jak struś, inny jak bóbr stawia tamy i buduje przeszkody, ktoś jak rekin atakuje znienacka, a jeszcze ktoś uprze się jak osioł i nic nie możesz zrobić.
No właśnie. Czy na pewno nic? Jak sobie poradzić z oporem? Jak go rozpoznawać? Skąd się bierze? O tym przeczytasz w e-book’u „Zarządzanie oporem wobec zmian”.
A jakie stosować taktyki gdy się pojawi? Czego na pewno nie warto robić? O 10 kluczowych taktykach reagowania na opór przeczytasz w artykule "10 najlepszych taktyk Prosci w zarządzaniu oporem wobec zmian".
Zapraszamy do lektury!
Piotr Parys i zespół Silfra